מדבקות הן הרבה יותר ממדבקות...

פעילות = התפתחות - התפתחוטיפ בנושא מדבקות - השפעתן ההתפתחותית ורעיונות לפעילות.מדבקות הן אביזר יסוד בכל גני הילדים, בקליניקות ובבתים ושימוש בהן הוא אחד מהפעילויות האהובות ביותר על ילדים בגיל הרך. גננות, מטפלים והורים משתמשים במדבקות בדרכים נפלאות ומגוונות ואני מבקש לחזק אתכן בעבודתכם, לחדד את החשיבות והערך ההתפתחותי שבהן ואולי לחדש לכם מספר פעילויות חדשות בהן ניתן לפתח מספר מיומנויות תוך ביצוע פעילות אחת.

התפתחות המוטוריקה העדינה היא תוצאה של התפתחות במקביל של יכולת השליטה המוטורית של הילד יחד עם יכולת העיבוד החושי שלו ואת שני צדדים אלו של התנועה מציעה הפעילות במדבקות. מבחינה תנועתית הסרתן והדבקתן מחייבות את התנועה העדינה ביותר הנוצרת במגע שבין האגודל והאצבע (אחיזת פינצטה) ותחושת הדבק נקלטת במערכת התחושה השטחית (חוש המישוש) ונמסרת לעיבוד באזור התחושתי שבמוח והמשוב הזה הופך את המדבקות לפעילות שמאד מפתחת את המוטוריקה העדינה.

החיסרון במדבקות שהן כפי שהן – שטוחות, דו ממדיות בלבד, ולכן, עיקר השפעתן המוטורי הוא על יכולת אחיזת הפינצטה המתאימה וחשובה מאד במיוחד לגילאי 5-3 אך לא מפתחת את התנועתיות המורכבת של כף היד כפי שנדרשת מגילאי 5 בעיקר ומעלה.

בהתפתחוטיפ זה אני מציע רעיון המשלב את הערך ההתפתחותי של המדבקות כפי שצוינו מעל יחד עם פיתוח יכולת העתקת דגם וזאת על ידי הצבת דוגמה אל מול הילדים – ציירו על גבי הלוח רצף עיגולים בהתאם לצבעי המדבקות שברשותכם או הדביקו מדבקות על גבי דפים.


התפתחות יכולת העתקת הדגמים מתחילה בהעתקת רצף או מתכונת, על הילדים להמשיך את המתכונת עד לסיום הדף.

כדאי לעודד אותם להשתדל ולהיות ישרים, מכיוון שזה ידרוש מהם להתייחס למדבקה הקודמת ובכך להפחית פזיזות, אך זה בוודאי לא העיקר בפעילות זו (לגן החובה ניתן להוסיף שורה – כהכנה לכתיבה וכן לבקש מהם יותר לדייק...).

עם הילדים הצעירים גם רצף של 2 מדבקות זה נפלא...
מתכונת הכוללת ויסות גודל
ולקינוח...הפתעה! דגמים משוכללים ומאתגרים יותר לילדים הגדולים...
נקודה שבלב! ככל שהמדבקה קטנה יותר כך האתגר המוטורי ובמקביל לכך גם גם הסכנה בתסכול ונדרשת התמדה ובשלות רגשית !

בשבוע הבא, בעזרת השם, אציע עוד מספר רעיונות לשימוש באביזר צבעוני, ילדי ומהנה זה.


אשמח מאד לשמוע את הרעיונות שלכם לשימוש במדבקות בגן או בקליניקה, נשמח להתייחס אליהם ולהיעזר בהן בעבודתנו עם הילדים.

בברכת התפתחות שמחה ושלמה.

גיא יעקב יקותיאלי, מרפא בעיסוק מניעתי, מרצה ומייסד VITER - כלים להתפתחות הילד. VITER.CO.IL

054-2172333 guy@viter.co.il
450 צפיות2 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול