מוטוריקה עדינה והשפעתה על התפתחות הילד

את המאמר הראשון לשנת תשע"ט אני מקדיש למיומנות בעלת השפעה אדירה על התפתחותם וחווייתם היומיומית של ילדינו – המוטוריקה העדינה.

מוטוריקה עדינה היא התנועה המווסתת והמדויקת ביותר של האדם וככזו היא גם התנועה המורכבת ביותר של האדם.

כשאנו מדברים על המוטוריקה העדינה בריפוי בעיסוק אנו מתכוונים לתפקוד יעיל, איכותי, מדויק ומתואם של כפות הידיים ושל האצבעות, אך המוטוריקה העדינה היא הבסיס של כל פעילות הדורשת תנועה מווסתת ומדויקת של שרירים קטנים שונים שעובדים יחד בתיאום מוחלט. גם הדיבור, השליטה בגלגלי העין ואפילו קריצה הן פעילות מוטורית עדינה.

רבים מתייחסים למוטוריקה עדינה בהקשר של אחיזת העיפרון אך המוטוריקה העדינה היא בעלת השפעה רחבה הרבה יותר על תפקודו של הילד. המוטוריקה העדינה היא בבסיס רוב הפעילויות בהן הילדים עסוקים ואליהן הם נדרשים: כתיבה, ציור, משחק, גזירה, כפתור כפתורים, פתיחת רוכסן ואף דפדוף בספר - כולן ועוד, הן תוצאה של פעילות מוטורית עדינה בשלה ומתואמת. ילדים עם קושי או מסורבלות במוטוריקה עדינה יגלו קשיים בתפקודים אלו והדבר יתבטא גם במידת העצמאיות שלהם, בתחושת המסוגלות ובמידת ההשתתפות שלהם בכל פעילות שדורשת מוטוריקה עדינה ולכן חשוב כל כך ללמוד, להתייחס ולפתח מיומנות זו בגיל הרך.

 

בכף היד 27 עצמות קטנות, יותר ממאה רצועות, עשרות שרירים ועצבים המוציאים לפועל את הפקודות המוטוריות המתקבלות מהמערכת העצבית-תחושתית ליצירת התנועתיות הרבה והמורכבת ביותר בגופנו. כמעט 25% (!) מהאזור התחושתי-תנועתי במוח מוקדש לכפות הידיים ואילו ה-75% הנותרים מוקדשים לשאר הגוף. על כל המורכבות המופלאה הזו נדרשים ילדים להשתלט בשנים הראשונות לחייהם.

המוטוריקה העדינה - הפעלת המפרקים הקטנים בכף היד, מתפתחת לאחר המוטוריקה הגסה בה אנו מניעים באמצעות קבוצות שרירים מפרקים גדולים יותר בתנועה הדורשת יותר כוח ופחות דיוק. התפתחות המוטוריקה העדינה היא דרך מורכבת וארוכה שתלויה בהשתתפותם של הילדים בפעילויות מוטוריות-תחושתיות רבות ומגוונות.

התפתחות המוטוריקה העדינה מתחילה בשליטה באחיזת הפינצטה (אחיזה בה האגודל והאצבע נעות זו כלפי זו) וממשיכה בהתפתחות קשתות כף היד, תנועתיות האצבעות והפרדת התנועה והלאה למניפולציה (תנועה מורכבת ומדויקת של מכלול כף היד שמביאה לשינוי מנח או מיקום של חפצים בכף היד).

שני עקרונות עומדים בבסיס תהליך פיתוח המוטוריקה העדינה: השתתפות הילדים בפעילויות להן כיף לקרוא "משחקי אצבעות" בדרגת קושי ומורכבות עולה ופעילויות תחושתיות – חשיפת כפות הידיים למגוון מרקמים שונים בפעילויות שונות.

במהלך השבועות הקרובים אשתף אתכם בכמה מהפעילויות המומלצות ביותר לפיתוח מיומנות חשובה זו. אשמח מאד שאף אתם תשתפו ותלמדו אותנו מניסיונכם - מה הפעילויות האהובות עליכם ועל הילדים לפיתוח המוטוריקה העדינה.

בברכת התפתחות שלמה ושמחה, גיא יעקב יקותיאלי

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

נושאים
Please reload

פרסומים אחרונים
Please reload

חיפוש לפי נושאים
  • Wix Facebook page

© 2018 גיא יעקב יקותיאלי   

Designed by BestSite